Uprawnienia do bycia kierowcą zawodowym otwierają przed Tobą drzwi w wielu różnych firmach, między innymi w branży logistycznej i spedycyjnej. Warto jednak zaznaczyć, że sam fakt posiadania uprawnień to dopiero wierzchołek góry lodowej. Zanim do niego dotrzesz, musisz przejść niezbędne kursy oraz zdać egzaminy. Dodatkowo należy pamiętać o odnowieniu uprawnień zawodowych. Ile trwają i jak przebiegają kursy dla kierowców zawodowych? Odpowiadamy.
Spis treści:
- Kursy dla kierowców zawodowych nie tylko prawo jazdy kategorii C, C+E
- Prawo jazdy kategorii C oraz C+E – kursy dla kierowców zawodowych
- Świadectwo Kwalifikacji kod 95, czyli kwalifikacja wstępna
- Kto musi zrealizować kurs okresowy dla kierowców zawodowych?
- Jak przebiega i ile trwa kurs okresowy dla kierowców zawodowych?
- Szkolenie okresowe kierowców zawodowych – cena
- Szkolenie ADR w ofercie OSK Lipski
Kursy dla kierowców zawodowych nie tylko prawo jazdy kategorii C, C+E
Kursy dla kierowców zawodowych kojarzą się zazwyczaj z podstawowym szkoleniem na prawo jazdy danej kategorii. Oczywiście, są one niezbędne. Musisz jednak pamiętać, że na tym nie kończy się Twoja przygoda z doszkalaniem. Kolejnym krokiem jest uzyskanie potwierdzenia uprawnień do przewozu rzeczy i osób, czyli Świadectwa Kwalifikacji Zawodowej. Z kolei na poszczególnych etapach kariery musisz odbyć kurs okresowy dla kierowców zawodowych. Jak przebiega każdy z nich i kiedy jest wymagany? Odpowiadamy.
Sprawdź ofertę OSK Lipski: Szkolenia dla kierowców zawodowych Puławy!
Prawo jazdy kategorii C oraz C+E – kursy dla kierowców zawodowych
Zanim wsiądziesz do ciężarówki jako kierowca i zdobędziesz kod 95 na prawo jazdy, musisz odbyć szkolenie i uzyskać uprawnienia – tak jak w przypadku samochodów osobowych. Kryteria wobec kandydatów są jednak bardziej rygorystyczne niż w przypadku kategorii B. Jeżeli chcesz przystąpić do kursu prawa jazdy kategorii C i C+E, musisz odebrać z wydziału komunikacji profil kandydata na kierowcę. Dodatkowo w każdej z tych kategorii obowiązują wymagania dotyczące wieku oraz posiadanych już uprawnień.
Szkolenia dla kierowców zawodowych kategorii C może zrealizować osoba, która ukończyła 21 lat. Młodsi kursanci – od 18 roku życia – zyskują możliwość zapisania się na takie szkolenie po spełnieniu dodatkowego warunku. Jest nim uzyskanie Świadectwa Kwalifikacji Zawodowej, który można otrzymać po odbyciu szkolenia kwalifikacji wstępnej.
Sprawdź ofertę: kwalifikacja zawodowa kierowcy w OSK Lipski!
Pamiętaj! Każdy kandydat na kierowcę zawodowego musi posiadać dodatkowo: orzeczenie lekarskie oraz psychologiczne z pozytywną opinią. Kod 95 na prawo jazdy otrzymasz po zakończeniu kwalifikacji wstępnej.
Jeżeli chcesz uzupełnić swoje uprawnienia, by móc prowadzić większe pojazdy, na przykład ciągnik siodłowy z naczepą, musisz odbyć kurs dla kierowcy zawodowego kat. C+E. Aby zapisać się na to szkolenie, należy posiadać uprawnienia kat. C. Jeśli spełniasz ten warunek, możesz przystąpić do zajęć praktycznych, a następnie egzaminu państwowego. Uwaga! Kursy dla kierowców zawodowych kat. C+E nie obejmują zajęć teoretycznych.
Sprawdź więcej informacji na naszej stronie: kurs na prawo jazdy kat. C oraz kursy prawa jazdy kat. C + E!
Świadectwo Kwalifikacji kod 95, czyli kwalifikacja wstępna
Jeżeli posiadasz już uprawnienia kategorii C lub dodatkowo C+E, musisz posiadać dodatkowo Świadectwo Kwalifikacji kod 95. Aby uzyskać ten dokument, powinieneś odbyć dodatkowy
- kurs kwalifikacji wstępnej w wymiarze 280 godzin lekcyjnych dla osób, które nie mają jeszcze ukończonych 21 lat lub
- kwalifikacji wstępnej przyspieszonej w wymiarze 140 godzin lekcyjnych dla osób, które mają co najmniej 21 lat.
Kwalifikacja wstępna zastępuje dawniej obowiązujący kurs na przewóz rzeczy. Po uzyskaniu Świadectwa Kwalifikacji Zawodowej następuje wpis kodu 95 w prawo jazdy na wniosek właściciela.
Pamiętaj! Musisz dołączyć do niego również orzeczenie lekarskie i psychologiczne. Tylko pod tym warunkiem otrzymasz Świadectwo Kwalifikacji – kod 95!
Kto musi zrealizować kurs okresowy dla kierowców zawodowych?
Kurs okresowy dla kierowców zawodowych, czyli „wkładka” pozwala na odnowienie posiadanych uprawnień, które otrzymujesz na czas określony. Są one ważne przez okres 5 lat od wydania Świadectwa Kwalifikacji Zawodowej. Spokojnie, jeżeli termin ważności Twojego dokumentu dobiega końca, wystarczy ukończyć kurs okresowy dla kierowców zawodowych. Nie musisz martwić się dodatkowymi egzaminami.
Jeżeli znajdujesz się w jednej z poniższych grup kierowców, szkolenie okresowe dla kierowców zawodowych – „wkładka” – jest dla Ciebie obowiązkowy.
- Otrzymałeś prawo jazdy kat. C1 lub C przed 10 września 2009 roku.
- Uzyskałeś uprawnienia kat. D1 lub D przed 10 września 2008 roku.
- Mija 5 lat od otrzymania Świadectwa Kwalifikacji Zawodowej.
To ważne! Do Twoich obowiązków należy odbycie ponownych badań lekarskich i dostarczenie nowych orzeczeń od specjalistów. Po dostarczeniu kompletu dokumentów otrzymasz ponowny wpis kodu 95 w prawo jazdy.
Sprawdź szkolenia okresowe kierowców zawodowych w OSK Lipski Puławy!
Jak przebiega i ile trwa kurs okresowy dla kierowców zawodowych?
Kurs okresowy dla kierowców zawodowych obejmuje zajęcia teoretyczne w wymiarze 35 godzin. Część podstawowa trwa 21 godzin. Tematyka pozostałych 14 godzin jest dopasowana do zakresu obowiązków kierowcy. Kurs okresowy dla kierowców w OSK Lipski trwa przez 5 dni po 7 godzin każdego dnia. Po zakończeniu szkolenia będziesz mógł uzyskać kod 95 w prawie jazdy.
Szkolenie okresowe kierowców zawodowych – cena
Musisz odbyć szkolenie okresowe kierowców zawodowych? Cena takiego kursu zależy w dużej mierze od tego, jaki ośrodek szkolenia wybierzesz. W OSK Lipski oferujemy taki kurs w cenie 500 zł. Jeżeli interesuje Cię kwalifikacja wstępna, najważniejsze informacje otrzymasz w naszym biurze.
Sprawdź więcej informacji na temat kosztu kursów na stronie OSK Lipski – cennik!
Szkolenie ADR w ofercie OSK Lipski
Jeżeli już uzyskałeś kod 95 w prawie jazdy, możesz nadal się rozwijać. Doskonałym rozwiązaniem jest poszerzanie swoich umiejętności i wiedzy. W OSK Lipski możesz zrealizować szkolenie ADR. Jest to szkolenie przeznaczone dla osób, które są zainteresowane wykonywaniem przewozów drogowych materiałów niebezpiecznych. Sprawdź więcej informacji w artykule: (link do nowego artykułu).
Szkolenia dla kierowców zawodowych