QA: Kurs E do B – jak przebiega i jakie uprawnienia zapewnia?
Zapisy on-line Zaufane opinie

QA: Kurs E do B – jak przebiega, ile kosztuje i jakie uprawnienia zapewnia?

Masz uprawnienia do kierowania pojazdami kategorii B, ale okazały się niewystarczające? Chcesz prowadzić zespół pojazdów z przyczepą o masie przekraczającej 3.5 tony? W takiej sytuacji musisz odbyć dodatkowo kurs E do B. Najważniejsze informacje na temat tego szkolenia znajdziesz poniżej. Sprawdź, dlaczego warto mieć prawo jazdy E do B!

 

Spis treści:

 

Kurs E do B

Kurs E do B to oferta dla osób, które chcą poszerzyć swoje uprawnienia i kierować nie tylko samochodem osobowym, ale również większym zespołem pojazdów. Takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku osób potrzebujących uprawnień do prowadzenia traktorów, traktorów z przyczepą. Kurs E do B warto zrobić, jeżeli marzysz dodatkowo o podróżach i tzw. kempingowaniu. 

Każde dodatkowe prawo otwiera nam drogę do osiągnięcia kolejnych celów, realizacji planów. Tak samo dzieje się w przypadku uprawnień do kierowania pojazdów. Kurs E do B to krok naprzód, który nie wymaga tak wielu wysiłków jak podstawowe szkolenie kat. B. Dlaczego? Jak przebiega kurs prawa jazdy E do B? Odpowiadamy.

 

Kurs na prawo jazdy kat. B + E

 

Kto może się zapisać na kurs prawa jazdy E do B?

Kurs prawa jazdy E do B dla jednych może być wyborem, dla drugich zaś niezbędnym uprawnieniem. Możesz do niego przystąpić już w wieku 18 lat. Teoretycznie oznacza to, że szkolenie będzie dostępne dla kursantów tuż po przekroczeniu progu dorosłości. Należy jednak pamiętać o dodatkowym warunku, który może przesunąć realizację szkolenia w czasie. 

Każdy, kto chce zapisać się na kurs prawa jazdy E do B, musi mieć już uprawnienia kat. B. Z kolei szkolenie, które jest przepustką do uzyskania pełnoprawnego miana kierowcy, możesz rozpocząć dopiero 3 miesiące przed 18 rokiem życia. Natomiast dokument odbierzesz dopiero po osiągnięciu pełnoletności. Oznacza to, że kurs prawa jazdy E do B rozpoczniesz dopiero po otrzymaniu dokumentu prawa jazdy kat. B. Co dalej? 

 

Jak przebiega kurs prawa jazdy E do B?

Jeżeli spełniasz już wszystkie wymagania i możesz zapisać się na kurs prawa jazdy E do B, warto wiedzieć, czego się spodziewać na takim szkoleniu. Przypomnijmy, że posiadasz już podstawowe uprawnienia do kierowania pojazdami oraz wiedzę, która umożliwia bezpieczne poruszanie się po drogach w roli kierowcy. Dzięki temu kurs prawa jazdy E do B nie wymaga uczestniczenia w zajęciach teoretycznych.

Przed zapisaniem się na kurs prawa jazdy E do B musisz dopełnić pewnych formalności: 

 • przejście przez obowiązkowe badanie lekarskie,
 • rejestracja w starostwie i wyrobienie numeru PKK na podstawie prawa jazdy kat. B,
 • zapisanie się na kurs prawa jazdy E do B w wybranym OSK.

Ile trwa kurs prawa jazdy E do B? Następnie czekają Cię zajęcia praktyczne, które obejmują 15 godzin jazd u boku instruktora. Podczas szkolenia dowiesz się, jak kierować zespołem pojazdów z przyczepą z hamulcem najazdowym. 

 

Dowiedz się więcej o naszej ofercie: Kurs na prawo jazdy kat. B plus E w Puławach!

 

Kategoria BE – do czego uprawnia?

Zastanawiasz się, czy jest Ci potrzebna kategoria BE? Do czego uprawnia? Dzięki ukończeniu szkolenia zyskujesz możliwość prowadzenia następującymi pojazdami:

 • Prawo jazdy kat. E do B to możliwość kierowania pojazdem określonym odpowiednio w prawie jazdy kategorii B, C lub D, łącznie z przyczepą (przyczepami), przy czym w zakresie kategorii B+E dopuszczalna masa całkowita ciągniętej przyczepy nie może przekraczać 3,5 t;
 • Posiadając uprawnienia kategorii BE, prawo jazdy uprawnia do kierowania zespołem pojazdów złożonym z ciągnika rolniczego z przyczepą (przyczepami) lub pojazdu wolnobieżnego z przyczepą (przyczepami).

 

Jak przebiega egzamin – kategoria B+E? Lublin

Jeżeli zastanawiasz się, co obejmuje egzamin kategorii B+E w Lublinie, mamy dla Ciebie kilka wskazówek. Nie musisz zdawać egzaminu teoretycznego. Czeka Cię tylko test umiejętności, który składa się z dwóch części. Pierwsza z nich odbywa się na placu manewrowym i obejmuje czynności kontrolno-obsługowe, przygotowanie do jazdy, sprzęganie pojazdu silnikowego z przyczepą, jazdę po łuku oraz 2 wylosowane manewry.

Druga część egzaminu kategorii B+E w Lublinie to już czas na włączenie się do ruchu drogowego. Obejmuje takie zadania jak: 

 • wyjazd na drogę z obiektu przydrożnego,
 • jazdę drogami dwukieronkowymi jedno– lub dwujezdniowymi, 
 • przejazd przez każde skrzyżowanie i przejście dla pieszych, 
 • manewr zawracania, 
 • przejazd przez torowisko i obok przystanków, 
 • przejazd przez tunel, 
 • wyprzedzanie, 
 • omijanie, 
 • zamianę pasa ruchu, kierunku jazdy w prawo i lewo, 
 • zawracanie na skrzyżowaniu, 
 • hamowanie od prędkości co najmniej 50 km/h we wskazanym miejscu, 
 • zmiana biegów właściwa dla energooszczędnej jazdy, 
 • stosowanie hamowania silnikiem. 

 

Sprawdź również informacje o ofercie: Kurs na prawo jazdy kat. B w Puławach!

 

Ile kosztuje prawo jazdy E do B?

Jeżeli zastanawiasz się nad zdobyciem nowych uprawnień, duże znaczenie ma cena. Ile kosztuje prawo jazdy E do B? Wiele zależy od tego, w jakim ośrodku zapiszesz się na szkolenie. Jedną z możliwości w Lublinie jest zapisanie się na kurs w OSK Lipski. Koszt prawa jazdy E do B w naszej szkole wynosi 1500 zł. 

Co ważne, możesz zrealizować kurs na prawo jazdy kat. E do B w trybie przyspieszonym. Oznacza to, że nasi instruktorzy potraktują Twoje szkolenie priorytetowo i dostosują terminy zajęć praktycznych do Twoich potrzeb.

 

Więcej informacji znajdziesz w zakładce Cennik OSK Lipski!

 

Dlaczego warto zrobić kategoria B+E? Ciągnik rolniczy i nie tylko

Zyskujesz możliwość prowadzenia samochodu z cięższą przyczepą 

 • kempingową, 
 • do transportu zwierząt, na przykład koni, 
 • podłodziową,
 • na quady i inne maszyny. 

Możesz również przewozić osprzęt rolniczy na przyczepie ciężkiej (powyżej 750 kg) połączonej z ciągnikiem rolniczym. Pamiętaj jednak, że kategoria B+E obejmuje ciągnik rolniczy i pojazd wolnobieżny, ale wyłącznie na terytorium Polski. Oprócz tego masz również prawo do prowadzenia pojazdów kat. B. Jak widać, jeżeli interesuje Cię kategoria B+E, ciągnik rolniczy to nie jedyny pojazd, którym możesz kierować. 

 

Zapisz się na kurs E do B w OSK Lipski

Kurs prawo jazdy kat. E do B w OSK Lipski to prosta droga do sukcesu! Nasza szkoła jazdy ma zdawalność jedną z największych w województwie lubelskim. Zapewnimy Ci kompleksowe przygotowanie praktyczne, dzięki któremu zdasz bez problemu egzamin na prawo jazdy kat. E do B. Zajęcia prowadzi instruktor techniki jazdy, który pomoże Ci w zdobyciu nowych umiejętności i opanowania techniki kierowania zespołem pojazdów kat. E do B.

Zadbamy o to, byś czuł się pewnie za kierownicą i bezpiecznie prowadził zespół pojazdów. Zdobądź niezbędne umiejętności razem z nami i zostań odpowiedzialnym, bezpiecznym kierowcą. Dowiesz się, jak świadomie oraz bezpiecznie prowadzić zespół pojazdów kategorii E do B.

Na kurs E do B w OSK Lipski zapiszesz się nie tylko w naszej siedzibie, ale również przez formularz zapisów dostępny na naszej stronie lub platformie superprawojazdy.pl. Jeżeli masz dodatkowe pytania, zapraszamy do kontaktu telefonicznego! Rozwiejemy Twoje wszystkie wątpliwości.

 

Zapisz się